Jarní detoxikační kúry

V posledních letech se stávají módními různé očistné kúry a detoxikační procedury, které nám mají pomoci odstranit z organismu látky, kterými „je zanešen“ za zimu nebo za delší období, kdy jsme svému zdraví nevěnovali pozornost.

Do jaké míry je to marketingový trik a v jakých případech lze výživou pomoci zlepšení stavu našeho organismu?

Lidské tělo je důmyslný aparát a přetížit ho látkami, které nejsou žádoucí, není zase tak jednoduché, jak si mnozí představují. Těžko na to stačí několik měsíců v zimním období. Mnozí lidé věří tomu, že když si nechají udělat výplach tlustého střeva, který se provádí střídavě studenou a teplou vodou, odstraní z něj staré nánosy lecčeho. Tlusté střevo je živá tkáň a pravidelně se smršťuje a pohybuje, čímž posunuje tráveninu, resp. stolici. Bez chorobných změn (výchlipky, záněty, poruchy hybnosti) se nestává, že by v něm vázlo něco, co nemá. To ale neznamená, že stěny střeva jsou pusté a holé. Naopak, jsou plné života. Střeva jsou osidlena obrovským množstvím bakterií, jejichž hmotnost opravdu může dosahovat kilogramových hodnot. Ovšem násilně se jich zbavovat je velká chyba. Tyto bakterie vytváří kolonie přátelských kmenů, ale také kmenů nepřátelských nebo potenciálně nepřátelských. Takto agresivním způsobem, jako je výplach, si můžeme zapřičinit dysmikrobii – tzn. přemnožení těch nebezpečných bakterií na úkor přátelských. Vhodnou pomocí je pak konzumace zakysaných mléčných výrobků s probiotiky nebo užívání potravinových doplňků. Zároveň je velmi důležitý příjem vlákniny, která souží jako živná půda pro tyto bakterie. Pokud vynecháte výplach střeva a do jídelníčku zařadíte 300 – 500 g zeleniny a ovoce za den a zakysané výrobky, zcela jistě svému zdraví pomůžete více.

Dalším vyhledávaným způsobem jsou tzv. čistící čaje. Tyto čaje mají často projímavý účinek a efekt mívají opět zbytečně agresivní. Pokud tyto čaje obsahují látky, které podporují činnost jater, lze je doporučit jako podpůrný prostředek. Ovšem pokud byste svým játrům chtěli skutečně prospět, nejlepší cestou je ozdravění výživy ve smyslu snížené konzumace alkoholu a masa. Jejich nadměrná spotřeba totiž vede ke vzniku některých jedovatých látek ve střevě, které se vstřebávají do krve a jsou odbourávány játry. Zároveň je důležité omezit užívání léků obsahujících paracetamol.

Zhoršení jaterních funkcí nemá spojitost se zpomaleným metabolismem. Mnohem častější příčinou jsou opakované ostré redukční diety, kterým se organismus snaží přizpůsobit.

Často se detoxikační kúry provádějí za účelem zkrásnění a omlazení. Velmi častým tématem je stav kůže a celulitida. Její vznik je dědičný a výživou ji lze ovlivnit minimálně. Nejlepším způsobem je zpevnění tkání sportem a pohybem, který nutí podkožní tkáň vytvářet pevnější pojivo, které udržuje tukovou tkáň rovnoměrně rozloženou v podkoží. Sport také sníží množství tukových zásob, čímž se projevy celulitidy zredukují rovněž.

Detoxikačních procedur existuje mnoho. Některé jsou více, jiné méně účinné a některé, bohužel, mohou být i zdraví nebezpečné.

Máte-li pocit, že potřebujete svůj organismus po zimě regenerovat, vyzkoušejte nejprve osvědčené a zcela přirozené metody. Snižte příjem stravy – zejména živočišné. Soustřeďte se na vyšší konzumaci zeleniny a ovoce, denně se pohybujte alespoň 2 hodiny na čerstvém vzduchu, pijte hodně čisté vody, nekuřte, nepijte alkohol a kávu. Vaše tělo Vám poděkuje. 

Comments